چگونه زنگ زدگی شیرآلات را از بین ببریم؟

زنگ زدن شیرآلات از جمله مواردی است که حتما شما نیز با آن روبه رو شده اید که چهره خوشایندی نیز برای شما نداشته و زیبایی شیرآلات را از بین برده است امــا چرا این زنگ زدگی ها ایجاد می شود و چگونه زنگ زدگی شیرآلات را از بین ببریم؟ قطعا راهکارهای مختلفی برای از بین بردن شیرآلات حمام، سرویس بهداشتی و… وجود دارد که می توانید زنگ زدگی را از بین ببرید امــا اگر سعی کنید شیرآلات یا دوش های حمام را از برندهای معتبر انتخاب کنید در نهایت احتمال زنگ زدگی یا ایجاد رسوب را کاهش می دهید.

پنل دوش های لیبرا از جمله تجهیزات ضروری حمام با تنوع بالایی در طرح و رنگ و مدل هستند که جنس بدنه آن تمام استیل ضد زنگ می باشد و می توانید با خرید و نصب آن در حمام تا سال های طولانی بدون هیچ گونه خرابی از ماندگاری بالای این پنل دوش ها و امکانات فراوان آن استفاده کنید.

همچنین برای از بین بردن رسوب سردوش ها نیز می توانید از مقاله چگونه رسوب سردوش حمام را تمیز کنیم استفاده کنید، رسوب گرفتگی سردوش ها نیز از جمله مواردی است که احتمال ایجاد آن در حمام بسیار زیاد است و باعث کاهش فشار آب می شود که بسیار آزاردهنده است.

علت ایجاد لکه های زنگ زدگی چیست ؟

عوامل مختلفی در محیط باعث ایجاد زنگ زدگی در شیرآلات می شود که مهمترین آن ها عبارتند از:

  • رطوبت موجود در فضا موجب ایجاد زنگ در شیرآلات حمام، سرویس بهداشتی و… می باشد.
  • گرمای بالا که اغلب شیرآلات آشپزخانه در معرض گرما هستند احتمال زنگ زدگی آن ها وجود دارد.

چگونه زنگ زدگی شیرآلات را از بین ببریم؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد زنگ زدن شیرآلات از موارد طبیعی است که برای تمامی شیرآلات امکان ایجاد آن وجود دارد اما در شیرآلات بی کیفیت این پدیده زودتر رخ می دهد، بنابراین در ادامه به راهکارهای اصولی برای از بین بردن زنگ زدگی از روی شیرآلات می پردازیم تا بتوانید شیرآلات خود را مانند روز اول براق و درخشان کنید.

در صورت استفاده از پنل دوش در حمام می توانید با استفاده از 5 نکته طلایی در افزایش عمر پنل دوش حمام به راحتی از ایجاد زنگ زدگی جلوگیری کنید.

1-استفاده از اسید سیتریک برای از بین بردن زنگ زدگی شیرآلات

از لیموی تازه، گریپ فروت، آبلیموی تازه یا اسید سیتریک که در اغلب داروخانه ها موجود است می توانید برای پاک کردن زنگ زدگی شیرآلات استفاده کنید، اگر قصد دارید از میوه های تازه استفاده کنید ابتدا قسمتی از آن را برش بزنید و در نمک یا جوش شیرین قرار دهید و سپس بر روی ناحیه زنگ زده قرار دهید تا زنگ زدگی ها از بین برود.

همچنین می توانید با استفاده از آب لیمو و جوش شیرین خمیری بسازید و آن را روی ناحیه زنگ زده قرار دهید، سپس همان بخش را با استفاده از یک پلاستیک یا سلفون کاملا بپوشانید و 45 دقیقه صبر کنید تا به صورت کامل تمامی اثر زنگ زدگی از بین برود. برای استفاده از پودر نیز لازم است آن را با آب ترکیب کنید و پس از قرار دادن آن بر روی محل زنگ زده با استفاده از برس نسبتا ضخیم تمام اثرات زنگ زدگی را از روی شیرآلات پاک کنید.

2- استفاده از سرکه سفید برای پاک کردن زنگ زدگی

سرکه سفید پیشنهاد خوبی برای پاک کردن لکه های سخت زنگ زده از روی شیرآلات است که می توانید برای از بین بردن لکه ها سرکه سفید را به صورت هفتگی بر روی شیرآلات خود اسپری کنید و سپس با استفاده از یک برس نسبتا زبر نواحی زنگ زده را تمیز کنید، فراموش نکنید پس از پایان این مراحل تمام محل آب کشی شود.

3- استفاده از خمیر جوش شیرین برای از بین بردن زنگ شیرآلات

جوش شیرین یا کربنات سدیم نیز برای از بین بردن زنگ شیرآلات موثر است و حتی برای لکه های روشن زنگ زدگی بر روی شیرآلات نیز موثر است؛ نحوه استفاده از آن به این صورت است که ابتدا مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب می کنید و سپس خمیر بدست آمده را قسمتی از شیرآلات که زنگ زده قرار می دهیم و حدود 45 دقیقه به آن زمان می دهیم تا کاملا لکه های زنگ را در خود حل کند سپس با استفاده از آب آن را پاک کرده و نتیجه آن را مشاهده می کنیم.

4-سیب زمینی برای پاک کردن زنگ زدگی

یکی از روش های خانگی برای پاک کردن زنگ زدگی از شیرآلات استفاده از سیب زمینی است که می توانید ابتدا بخشی از شیر که دچار زنگ زدگی شده است را با محلول آب گرم و صابون تا چند دقیقه شست وشو دهید سپس با استفاده از سیب زمینی که برش خورده است بعنوان یک اسکراب زنگ زدگی را از بین ببرید. این روش برای لکه های جزئی موثر است.

5-استفاده از کرم تارتار برای تمیز کردن شیرآلات

استفاده از یک قاشق چایخوری کرم تارتار همراه با کمی آبلیمو، جوش شیرین و هیدروژن پراکسید خمیری تشکیل می شود که برای از بین بردن زنگ زدگی شیرآلات موثر است؛ خمیر ایجاد شده را روی نواحی زنگ زده بگذارید و 40دقیقه تا یک ساعت صبر کنید سپس با استفاده از مسواک قدیمی و غیرقابل استفاده همان قسمت را مسواک بزنید تا به صورت کامل آثار زنگ زدگی از بین برود.

در صورتی که پس از یکبار استفاده از این ترکیب تمام زنگ از شیرآلات از بین نرفت می توانید این مراحل را مجددا تکرار کنید تا شیرآلات شما کاملا تمیز شود و هیچ گونه اثری از زنگ باقی نماند.

6-نوشابه برای از بین بردن زنگ زدگی شیرآلات

نوشابه دارای اسید سیتریک است که به راحتی می تواند آثار زنگ زدگی را از شیرآلات پاک کند، اما این روش برای از بین بردن لکه های ظریف و زنگ زدگی در مراحل اولیه است؛ برای استفاده نوشابه را روی شیرآلات بریزید و با استفاده از یک برس یا مسواک قدیمی تمام سطح زنگ زده را برس بکشید، این مراحل را چندبار تکرار کنید و بگذارید نوشابه تا چند دقیقه بر روی سطح بماند در نهایت با استفاده از آب کاملا شیرآلات را تمیز کنید.

7-پاک کننده های تجاری برای از بین بردن زنگ زدگی شیرآلات

آخرین قدم استفاده از پاک کننده های تجاری است که بصورت آماده برای پاک کردن انواع زنگ زدگی در فروشگاه ها موجود است و در بطری های اسپری قرار دارد که شامل مواد شیمیایی قوی از جمله اسید فسفریک می باشد که به راحتی زنگ زدگی را در خود حل می کند اما به دلیل سمی بودن این ماده اغلب توصیه یم شود از روش های خانگی استفاده کنید و در صورتی که هیچ یک از روش ها کارساز نبود و لکه های زنگ زدگی بر روی شیرآلات باقی ماند از این پاک کننده ها استفاده کنید.

نکات مهم برای از بین بردن زنگ زدگی شیرآلات

  • برای از بین بردن زنگ زدگی می توانید از مسواک کهنه و قدیمی، برس و سمباده های نرم همراه با محلول های مختلف استفاده کنید.
  • پس از از بین بردن زنگ زدگی شیرآلات با استفاده از ترکیبات مختلف حتما تمام شیرآلات را با استفاده از آب بشویید تا اثری از محلول و خمیر پاک کننده باقی نماند.
  • در صورتی که هریک از روش ها نتیجه نداد همان روش را مجدد تکرار کنید و یا از روش های دیگری استفاده کنید.
  • هنگام استفاده از محلول هایی که پیش تر به آن اشاره کردیم حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش شد تا 7 روش برای پاسخ به این سوال که چگونه زنگ زدگی شیرآلات را از بین ببریم معرفی شود که می توانید با استفاده از هریک از محلول و ترکیب های معرفی شده به راحتی می توانید تمام زنگ زدگی های شیرآلات سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و… را از بین ببرید.

همچنین به دلیل شیمیایی بودن برخی از این ترکیب ها ممکن است حمام شما بوی نامطبوعی داشته باشد که برای رفع آن نیز می توانید از روش های موجود در مقاله 9روش برای خوشبو کردن حمام، استفاده نمایید.

علاوه براین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه لیبرا تماس بگیرید و پاسخ تمامی سوالات خود را در زمینه خرید انواع پنل دوش با بهترین کیفیت و گارانتی محصولات از کارشناسان این مجموعه دریافت نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *