چگونه رسوب سردوش حمام را تمیز کنیم؟

رسوب زدایی دوش حمام از آن کارهایی است که لازم است همه افراد با آن آشنا باشند، تفاوتی ندارد دوش شما از چه نوع و چه کیفیتی است، به هر حال برای هر نوع دوشی امکان رسوب گرفتگی وجود دارد و فقط زمان آن ها متفاوت است، پس بهتر است به جای پرداخت هزینه اضافی برای تعمیر دوش یا تعویض آن، با روش های ساده ای به راحتی تمام رسوب های دوش را از بین ببریم؛ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بیاموزیم چگونه رسوب سردوش را تمیز کنیم.

علائم رسوب‌ گرفتگی سردوش حمام

قبل از آنکه به سراغ بررسی روش های تمیز کردن رسوب از سردوش برویم ابتدا لازم است در نظر داشته باشید هر نوع علامتی از جمله کم فشاری آب یا بند آمدن آب در دوش ها دلیل بر رسوب گرفتگی نمی باشد و ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، بنابراین در ادامه به بررسی مهمترین علائم رسوب گرفتگی سردوش حمام می پردازیم، همچنین می توانید از مقاله اشتباهاتی که در فضای حمام خانه خود انجام میدهید برای جلوگیری از ایجاد رسوب و جرم و… در حمام استفاده کنید.

  • کم بودن فشار آب
  • جریان آب نامنظم آب خروجی از نازل دوش
  • مشاهده رسوب پس از باز کردن جریان آب از دوش حمام
  • تغییر نمای ظاهری و رنگ سردوش

دلایل رسوب گرفتن سردوش حمام و شیرآلات بهداشتی

حتما برایتان سوال شده است که چه دلایلی باعث رسوب گرفتن سردوش های حمام می شود و چگونه می توان از این مساله جلوگیری کنیم، 3 دلیل از مهمترین دلایل رسوب گرفتگی انواع شیرآلات و سردوش ها می باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-آب با درجه سختی بالا یا آب سخت

آب سخت یا آب با درجه سختی بالا از موارد شایعی است که در رسوب گرفتگی سردوش و شیرآلات موثر است، آبی که دارای مقدار زیادی منیزیم و کلسیم باشد آب سخت نامیده می شود، اما چگونه بفهمیم آب منزل یا منطقه ما سخت است؟ اگر صابون به سختی کف می کند و شیرآلات شما شوره می زند و ذرات سفیدرنگی روی آن مشاهده می شود؛ آب منطقه درجه سختی بالایی دارد.

2- فرسودگی داخلی لوله کشی ساختمان

اگر لوله کشی ساختمان شما از مس باشد( اغلب اوقات بخصوص در گذشته جنس شیرآلات از مس تهیه می شد) پس از گذشت زمانی لوله ها فرسوده شده و ذرات آن با آب ترکیب شده و به شکل ذرات رسوب مانند در سردوش و هر نوع شیرآلاتی مشکل ایجاد می شود، بنابراین بهتر است در اولین فرصت تمام لوله های ساختمان خود را بررسی و در صورت فرسودگی به دنبال راه حل برای آن ها باشید.

3- پوسیدگی واشر سردوش

واشرها اغلب حلقه های پلاستیکی درون سردوش هستند که برخی اوقات به دلیل فرسودگی واشرها ذرات آن نیز وارد جریان آب سردوش شده و داخل سردوش ایجاد رسوب می کند و درنهایت روند ریزش آب نیز با اختلال مواجه می شود.

چگونه رسوب سردوش را تمیز کنیم؟

روش های زیادی برای تمیز کردن رسوب سردوش وجود دارد که در ادامه برخی از مهمترین و همچنین کارآمدترین روش ها را بررسی می کنیم که می توانید با لوازم ابتدایی و ساده در منزل اجرا کنید و تمام رسوبات شیرآلات و سردوش های خود را از بین ببرید.

رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه

رسوب زدایی با استفاده از سرکه از جمله روش های بسیار کاربردی و قابل استفاده است که تا کنون افراد بسیار زیادی توانسته اند به کمک این روش تمام رسوبات سردوش و حتی رسوبات داخلی شیرهای اهرمی خود را خارج کنند، برای رسوب زدایی با استفاده از سرکه تنها به کیسه پلاستیکی، فرتچه یا مسواک، کش و مقداری سرکه نیاز داریم.

مراحل آن نیز به شرح زیر است:

ابتدا سرکه را داخل پلاستیک ریخته و اندازه آن نیز با توجه به اندازه و ابعاد سردوش تعیین می شود، سپس سردوش را کاملا درون کیسه حاوی سرکه قرار می دهیم و با کش دور آن را کاملا محکم می بندیم؛ توجه کنید حتما باید تمام سردوش داخل سرکه قرار بگیرید و به مدت 8 الی 10 ساعت در همین حال باقی بماند و اگر بیشتر بماند نیز مانعی ندارد.

پس از آنکه سرکه تمام رسوبات را در خود حل کرد، حالا نوبت به کشیدن فرتچه یا مسواک رسیده است که می توانید با استفاده از آن به آرامی تمام رسوبات را از روی سردوش پاک کنید و با این روش نه تنها سردوش شما کاملا عاری از رسوب خواهد شد بلکه بسیار درخشان و شفاف می شود.

رسوب زدایی سردوش حمام با جوشاندن

جوشاندن سردوش نیز یکی از روش های کاربردی است اما تنها ایراد آن این است که برای دوش های قابل اجرا است که قابل جدا شدن می باشند، برای این روش نیز تنها به مقداری سرکه و آب احتیاج است که مقدار آن نیز با توجه به ابعاد و اندازه سردوش شما مشخص می شود.

مراحل آن نیز بسیار ساده و به شرح زیر است:

ابتدا سردوش را باز کرده و در یک ظرف مناسب قرار می دهیم، سپس به مقدار متناسب به عنوان مثال یک لیوان سرکه و یک لیوان آب داخل ظرف میریزیم و سپس سردوش را برای 10 تا 20 دقیقه درون این محلول می جوشانیم و پس از آن شعله را خاموش کرده و اجازه می دهیم تا سردوش خنک شود سپس سردوش را خشک کرده و نصب می کنیم و مشاهده می کنیم که تمام رسوب ها از بین رفته و کاملا شفاف و درخشان است.

رسوب زدایی سردوش حمام با خیساندن در سرکه و جوش شیرین

یکی دیگر از روش های کاربردی رسوب زدایی سردوش حمام برای دوش هایی که قابل باز شدن هستند، قرار دادن آن در محلولی از سرکه، جوش شیرین و نمک است که می توانید سردوش را به مدت یک شب در این محلول قرار دهید تا تمام رسوب های آن کاملا از بین برود و سپس سردوش را کاملا آبکشی کرده و مجدد نصب کنید.

حالا مشاهده می کنید فشار آب در سردوش شما تا چه حد تغییر کرده است و هیچ اثری از رسوب ها بر روی آن باقی نمانده، پس بهتر است این کار را هر چند ماه یک مرتبه تکرار کنید تا تمام رسوبات از سردوش شما از بین برود.

رسوب زدایی سردوش حمام با کوکاکولا

شاید برایتان عجیب باشد اما بله درست خوانده اید رسوب زدایی از سردوش با نوشابه، برای این کار می توانید سردوش خود را باز کنید و داخل ظرفی قرار دهید و به اندازه ای که روی سردوش نیز پوشیده شود نوشابه بریزید، سپس بهتر است چند ساعت صبر کنید تا تما رسوبات در نوشابه حل شود و در نهایت سردوش را از آن خارج کرده و با آب بشورید تا جرم های باقیمانده نیز از آن پاک شود برای این کار می توانید از یک برس نرم نیز کمک بگیرید.

اگر سردوش شما جدا نمی شود می توانید، نوشابه را درون کیسه نایلونی بریزید و سردوش را درون آن قرار دهید و سپس دور آن را با کش محکم ببندید و همین مدت زمان را برای آن نیز صبر کنید سپس با آب و مسواک بشورید تا اثرات رسوبات از آن پاک شود.

رسوب زدایی سردوش حمام با شوینده

شوینده های خانگی از جمله روش های قابل استفاده است که اغلب به عنوان گزینه های بعدی پیشنهاد می شود، زیرا در تمام موارد پیشنهاد ما این است ابتدا از روش ها و موادی که در منزل موجود است برای پاک کردن و از بین بردن رسوب سردوش ها استفاده کنید و در صورتی که رسوب سردوش شما بسیار قوی بود و هیچ یک از روش های خانگی پاسخگو نبود، می توانید به سراغ استفاده از شوینده های بازار بروید.

برای خرید شوینده های بازاری حتما توجه داشته باشید هر شوینده ای برای استفاده در شیرآلات و دوش مناسب نمی باشد و ممکن است به استیل آسیب بزند، بنابراین بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که دقیقا برای از بین بردن جرم شیرآلات و سردوش ها طراحی شده است و با استفاده از این محلول ها به راحتی تمام رسوبات سخت را از بین ببریم.

برای جرمگیری دوش حمام از موارد زیر استفاده نکنید

  • مواد اسیدی یا جوهر نمک
  • وایتکس و مواد سفید کننده
  • برس های زبر
  • ضربه زدن به سردوش
  • مواد نفتی

کلام آخر در این مقاله آموختیم چگونه رسوب سردوش را تمیز کنیم، همچنین اگر قصد تعویض دوش خود را دارید بهترین انتخاب پنل دوش های لیبرا است که می توانید علاوه بر امکانات این پنل دوش ها از جمله ماساژور، نور LED و… از لحاظ کیفیت آن نیز مطمعن باشید؛ زیرا در ساخت پنل دوش لیبرا از استیل 304 استفاده می شود که نوعی استیل بسیار باکیفیت در بازار است و همچنین دارای خاصیت ضد زنگ و ضدرسوب است که هیچ گونه مشکل رسوب یا جرم گرفتگی نخواهید داشت.

سوالات متداول

برای تمیز کردن پنل دوش ها می توانیم از جرم‌گیر استفاده کنیم؟
خیر، استفاده از جرم‌گیر برای تمیز کردن شیرآلات و پنل دوش ها اکیداً ممنوع است، زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ آن ها شود.

آیا پنل دوش را می توان بالای وان نصب کنیم؟
بله در هر قسمتی از حمام که شیر یا دوش قابل نصب باشد پنل دوش را نیز می توان نصب کرد.

آیا نصب پنل دوش ها راحت است؟
بله به راحتی و با کمترین تجهیزاتی می توان پنل دوش ها را نصب کرد و برای استفاده از آن نیازی به دوش یا شیرآلات اضافی  نمی باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *