چه تجهیزاتی برای حمام سالمندان لازم است ؟

زمانی که در حال طراحی حمام وخرید لوازم و تجهیزات هستیم به صورت پیش فرض تنها افراد جوان و سالم را در نظر می گیریم امــا هیچوقت به سالمندان توجه نمی کنیم، در صورتی که سالمندان از مهمترین سرمایه های زندگی هستند و اگر به این مساله توجه کنید که خود ما نیز روزی به این سن می رسیم حتما بیشتر و بهتر برای سالمندان خود به دنبال فراهم کردن تجهیزات و رفاه هستیم.

حمام کردن از جمله مسائلی است که برای اغلب سالمندان دشوار به حساب می آید اما اگر حمام خود را به لوازم مخصوص سالمندان تجهیز کنید قطعا این کار دشوار آسان می شود و سالمندان نیز می توانند مانند دیگر افراد خانواده هر زمان که بخواهند حمام کنند اما چه تجهیزاتی برای حمام سالمندان لازم است؟ در ادامه لیست کاملی از لوازم و تجهیزات کاربردی برای حمام سالمندان را معرفی می کنیم.

در مقاله نقش حمام در زندگی روزمره و فواید دوش آب گرم می توانید با اهمیت حمام و آب گرم برای افراد عادی و سالمندان مطلع شوید.

اهمیت افزایش ایمنی حمام برای سالمندان

با توجه به اینکه حمام فضای مرطوب و دائما در تماس با آب است بنابراین احتمال لغزش و سُر خوردن برای همه وجود دارد امــا حفظ و کنترل تعادل برای جوانان ساده و برای سالمندان دشوار است، بنابراین در صورت لغزش احتمال شکستگی در قسمت های مختلف بدن آن ها وجود دارد؛ پس بالا بردن ایمنی و استفاده از لوازم و تجهیزاتی که حمام کردن را بدون خطر و بسیار ساده کند از مهمترین وظایفی است که می توان در مقابل سالمندان انجام داد.

بنابراین اگر شما نیز در منزل خود از شخص سالمند نگهداری می کنید با خرید تجهیزات و انتخاب های هوشمندانه می توانید حمام را برای این اشخاص بسیار لذت بخش کنید و احتمال وقوع خطرات را به صفر متمایل کنید.

چه تجهیزاتی برای حمام سالمندان لازم است؟

1-فراهم کردن نور کافی در حمام

نور حمام از جمله موارد مهمی است که حتما باید به آن توجه کنید، اغلب سالمندان در حمام نسبت به کم بودن نور حساس هستند زیرا در این فضای نسبتا کوچک نور به شدت اهمیت دارد و در صورت کم بودن آن احتمال وقوع صدمات نیز افزایش می یابد؛ بنابراین در صورت تجهیز کردن حمام برای سالمندان ابتدا به نور آن در بخش حمام و رختکن توجه کنید تا نور به اندازه کافی وجود داشته باشد.

2-نصب کمد دیواری برای لوازم ضروری

یکی از مشکلاتی که سلامتی سالمندان را در حمام تهدید می کنند، تلاش سالمندان برای استفاده از لوازم بهداشتی است، بنابراین بهتر است با استفاده از یک کمد دیواری تمام لوازمی که برای حمام کردن به آن نیاز است را در دسترس سالمندان قرار دهید، برخی اوقات سالمندان در تلاش برای برداشتن لوازم بهداشتی درون حمام دچار حادثه های جبران ناپذیری شده که تنها با نصب یک کمد یا قرار دادن یک قفسه در بخش پایین دیوار می توانستیم از این مساله جلوگیری کنیم.

3-نصب دستگیره یا میله فلزی در حمام

اغلب سالمندان پس از حمام کردن بدن خود را با استفاده از حوله خشک می کنند، بنابراین لازم است تا در این زمان از یک میله فلزی یا دستگیره برای حفظ تعادل خود استفاده کنند، زیرا در صورتی که سالمند نتواند تعادل خود را حفظ کند ممکن است دچار لغزش و در نهایت شکستگی شود که بسیار خطرناک است.

بنابراین می توانید با استفاده از یک دستگیره فلزی محکم با طول متوسط و نصب آن بر روی دیوار احتمال خطر را کاهش دهید، زیرا این دستگیره های نگهدارنده به شدت در کم کردن خطر موثر هستند و در صورت نیاز می توانید در چند قسمت از حمام نصب کنید تا در هنگام حمام کردن نیز در صورت احساس خطر سالمند از آن استفاده کند، برای انتخاب دستگیره به موارد زیر دقت کنید:

  1. میله به گونه ای باشد که توانایی تحمل وزن سالمند را داشته باشد.
  2. در برابر لغزش مقاومت داشته باشد.
  3. در جایی از حمام نصب شود که کاملا در دسترس و دید سالمند باشد.
  4. میله با پیچ های محکم به دیوار متصل شود.
  5. جنس آن به گونه ای انتخاب شود که قابلیت لغزش را کم کند.

4- استفاده از کفپوش های ضد لزش در حمام

اغلب حمام های استاندارد را به گونه ای طراحی می کنند تا تمام آب موجود در حمام به سمت خروجی منتقل و به چاه هدایت شود امــا این تنها مانع از لیز خوردن سالمندان نمی شود و به دلیل خیس بودن کف حمام و وجود شیب حتی ممکن است احتمال لغزش افزایش یابد.

بنابراین استفاده از یک کفپوش ضد لغزش در کف حمام یا سرویس بهداشتی ریسک زمین خوردن سالمندان را کاهش می دهد و می توانید یک حمام کم ریسکی را تجربه کنید.

5-خرید صندلی یا ویلچرهای مخصوص حمام

در مواردی به دلیل کهولت سن و ناتوانی برخی سالمندان امکان ایستادن زیر دوش وجود ندارد، بنابراین بهتر است از صندلی یا ویلچرهایی استفاده شود که برای استفاده در حمام تعبیه شده است و به دلیل مقاومت آن در برابر زنگ زدگی یک حمام ساده و بدون ریسک را برای سالمندان شما فراهم می کند.

6-استفاده از وان ورودی دار

وان های معمولی به دلیل ارتفاع از زمین اغلب برای استفاده سالمندان کمی دشوار است، به خصوص زمانی که شخص قصد خارج شدن از وان را دارد احتمال لغزش و سُر خوردن بسیار بالا است، بنابراین بهتر است از وان های ورودی دار استفاده کنید تا ورود و خروج سالمندان را آسان کند، همچنین در صورتی که قادر به خریداری چنین وان یا جکوزی نمی باشید بهتر است از صندلی های مخصوص برای انتقال شخص به وان و برعکس استفاده کنید تا احتمال خطر را کاهش دهید.

7-انتخاب دوش مناسب برای حمام

انتخاب دوش و پنل دوش برای هر نوع حمامی اهمیت دارد و برای حمام هایی که سالمندان از آن استفاده می کنند اهمیت آن بیشتر است؛ استفاده از دوش دستی از جمله مواردی است که هنگام خرید پنل دوش یا دوش باید به آن توجه کنید، زیرا با استفاده از دوش دستی یا متحرک امکان شستشوی سالمند در حالت نشسته نیز فراهم می شود و به راحتی و بدون خطر می توانید از آن استفاده کنید.

برای خرید و انتخاب پنل دوش بهتر است از مقاله نکات طلایی در هنگام خرید پنل دوش حمام و جهت آشنایی با نحوه نصب آن از طریقه نصب پنل دوش در حمام نیز استفاده کنید.

علاوه براین در صورت خرید پنل دوش های لیبرا می توانید همزمان از دوش دستی، دوش ثابت و مهمتر از آن قابلیت ماساژ سالمندان استفاده کنید که یک ویژگی عالی در انواع پنل دوش های لیبرا می باشد که با نصب آن در ارتفاع مناسب می توانید حمام بسیار لذت بخش همراه با ماساژ را برای سالمندان فراهم کنید که در کاهش درد مفاصل، کمر، پا و… موثر است.

8-قرار دادن زنگ هشدار در حمام

در صورتی که سالمند شما به تنهایی حمام می کند قرار دادن یک زنگ هشدار در حمام از موارد ضروری است که در صورت وقوع هرگونه مشکل یا آسیب می تواند آن را به بیرون اطلاع دهد، بنابراین از زنگ هشدارهایی استفاده کنید که استفاده از آن راحت باشد و سالمند به راحتی بتواند به پرستار یا افراد منزل مشکل پیش آمده را اطلاع دهد.

کلام آخر

سالمندان یکی از نعمات زندگی ما هستند که در صورت وجود آن ها در منزل و زندگی همراه با آن ها ناتوانی آن ها را برای برخی کارهای شخصی مشاهده می کنیم و ممکن است برای این موضوع متاثر شویم امــا این بخش از زندگی نیز غیرقابل انکار است و برای تمامی انسان ها تکرار می شود.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت و اهمیت به زندگی سالمندان لوزام و تجهیزاتی طراحی و تولید شده است که احتمال وقوع هرگونه خطر را کاهش می دهد که در این مقاله تلاش شد تا این مساله که چه تجهیزاتی برای حمام سالمندان لازم است به صورت کامل بررسی شود و لوازمی معرفی شود که قطعا کاربرد زیادی در حمام خواهد داشت.

همچنین شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه لیبرا تماس بگیرید و پاسخ تمامی سوالات خود را در زمینه خرید انواع پنل دوش با بهترین کیفیت و گارانتی محصولات از کارشناسان این مجموعه دریافت نمایید.

سوالات متداول

چه پنل دوشی برای حمام با وان جکوزی مناسب است؟

  • پنل دوش حمام اکریلیک و استیل بهترین گزینه برای حمام های وان جکوزی می باشد؛ زیرا بدنه این پنل دوش ها از جنس اکریلیک (مانند بدنه وان جکوزی) است.

وان پُر کن در پنل دوش چه کارایی دارد؟

  • اگر وان حمام شما، وان پرکن ندارد به راحتی می توانید از این قابلیت پنل دوش استفاده کنید، همچنین لازم به ذکر است به‌عنوان خودشور نیز از این قابلیت استفاده می شود.
امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *